60th Baeksang Arts Awards 2024 Nominations Announced! The Good Bad Mother, Moving and Others Secure Multiple Spots

The highly anticipated 60th Baeksang Arts Awards 2024 Nominations have been officially unveiled today, April 8, 2024. This year’s lineup of nominees is nothing short of spectacular, showcasing a diverse and impressive array of talent. Renowned for their prestige and significance in South Korea, the Baeksang Arts Awards honour excellence in television, OTT programs, and films.

Join Our Telegram Channel

Candidates were meticulously selected from productions that aired or were released between April 1, 2023, and March 31, 2024. In the case of series, eligibility criteria required programs to have aired at least one-third of their episodes by March 31. Additionally, the category of Best New Actor welcomed nominees who have appeared in no more than three productions. Notably, productions previously excluded due to their release timing have been reconsidered and included in this year’s nomination pool.

The prestigious event, commonly referred to as the 제60회 백상예술대상, is set to unfold at COEX on May 7th, commencing at 5 p.m. KST, with a live broadcast on JTBC. Renowned for its discerning selection process, this ceremony stands as a beacon for excellence in the realms of film, television, and theatre. Only the most outstanding works and talents earn the privilege of gracing its illustrious stage.

Check Out 60th Baeksang Arts Awards 2024 Nominations Below

TV/Drama

Best Drama

“The Good Bad Mother”

 “Moving”

“Revenant”

“My Dearest”

 “Daily Dose of Sunshine”

Best Actor

Kim Soo-hyun for Queen of Tears

Namgoong-min for My Dearest

Ryu Seung-ryong for Moving

Yoo Yeon Seok for A Bloody Lucky Day

Im Siwan for Boyhood

Best Actress

Ra Mi-ran for The Good Bad Mother

Ahn Eun-jin for My Dearest

Uhm Jung-hwa for Doctor Cha

Honey Lee for Knight Flower

Lim Ji-yeon for Lies Hidden in My Garden

Best Supporting Actor

Ryu Kyung-soo for The Bequeathed

Ahn Jae-hong for Mask Girl

Lee Yi-kyung for Marry My Husband

Lee Hee-joon for A Killer Paradox

Ji Seung Hyun for Korea-Khitan War

Best Supporting Actress

Kang Mal-geum for The Good Bad Mother

Shin Dong-mi for Welcome to Samdalri

Yeom Hye-ran for Mask Girl

Lee Jung-eun for A Bloody Lucky Day

Joo Min-kyung for Behind Your Touch

Best Variety Show

 “I am Solo”

“The Community”

“A Clean Sweep”

“Adventure by Accident 2”

“Pinggyego”

Best Educational Show

“Whales and I”

“Population Planning – Ultra-Low Birth Rate”

“Japanese Person Ozawa”

 “There Is No Sustainable Earth”

“1980, Lochon and Chauvel”

Best Director

Park In-je for Moving

Lee Myung-woo for Boyhood

Lee Chang-hee for A Killer Paradox

Jung Ji-hyun for Lies Hidden in My Garden

Han Dong-wook for The Worst of Evil

Best Screenplay

Kang Full for Moving

Kim Eun-hee for Revenant

Bae Se-young for The Good Bad Mother

Lee Nam-gyu, Oh Bo-hyun, Kim Da-hee for Daily Dose of Sunshine

Jeon Go-woon, Im Dae-hyung for LTNS

Best Technical Direction

Kim Dong-shik, Im Wan-ho for Whales and I – camera

Yang Hong-sam, Park Ji-won for Revenant – art

Lee Seok-geun for Korea-Khitan War – costume

Lee Sung-kyu for Moving – VFX

Ha Ji-hee for The Matchmakers – art

Best New Actor

Kim Yo-han for A Killer Paradox

Lee Si-woo for Boyhood

Lee Shin-ki for The Worst of Evil

Lee Jung-ha for Moving

Lee Jong-won for Knight Flower

Best New Actress

Go Yoon-jung for Moving

BIBI for The Worst of Evil

Yoo Na for The Kidnapping Day

Lee Yi Dam for Daily Dose of Sunshine

Lee Han Byul for Mask Girl

Best Male Entertainer

Kian84

Na Young-suk

Yoo Jae-suk

Calm Down-man

Tak Jae-hoon

Best Female Entertainer

Kim Sook

An Yu-jin

Lee Soo-ji

Jang Do-yeon

Hong Jin-kyung

Film

Best Film

“Cobweb”

“Noryang: Deadly Sea”

“12.12: The Day”

“Concrete Utopia”

“Exhuma”

Best Director

Kim Sung-soo for 12.12: The Day

Kim Han-min for Noryang: Deadly Sea

Ryu Seung-wan for Smugglers

Uhm Tae-hwa for Concrete Utopia

Jang Jae-hyun for Exhuma

Best New Director

Kim Chang-hoon for Hopeless

Park Young-joo for Citizen of a Kind

Yoo Jae Sun for Sleep

Lee Jung Hong for A Wild Roomer

Cho Hyun Chul for The Dream Songs

Best Actor

Kim Yoon-seok for Noryang: Deadly Sea

Lee Byung-hun for Concrete Utopia

Jung Woo-sung for 12.12: The Day

Choi Min-shik for Exhuma

Hwang Jung-min for 12.12: The Day

Best Actress

Kim Go-eun for Exhuma

Ra Mi-ran for Citizen of a Kind

Yum Jung-ah for Smugglers

Honey Lee for Killing Romance

Jung Yu-mi for Sleep

Best Supporting Actor

Kim Jong-soo for Smugglers

Park Geun-hyung for Picnic

Park Jung-min for Smugglers

Song Joong-ki for Hopeless

Yoo Hae-jin for Exhuma

Best Supporting Actress

Kim Sun-young for Concrete Utopia

Yum Jung-ah for Alienoid 2

Yeom Hye-ran for Citizen of a Kind

Lee Sang-hee for My Name is Loh Kiwan

Krystal for Cobweb

Best New Actor

Kim Seon-ho for The Childe

Kim Young-sung for Big Sleep

Lee Do-hyun for Exhuma

Joo Jong-hyuk for Iron Mask

Hong Sa-bin for Hopeless

Best New Actress

Go Min-si for Smugglers

BIBI for Hopeless

Moon Seung-ah for The Hill of Secrets

Oh Woo-ri for Hail to Hell

Lim Sun Woo for Ms. Apocalypse

Best Scenario

Park Jung-ye for Killing Romance

Yoo Jae-sun for Sleep

Lee Ji-eun for The Hill of Secrets

Jang Jae-hyun for Exhuma

Hong In-pyo, Hong Won-chan, Lee Young-jong, Kim Sung-soo for 12.12: The Day

Best Technical Direction

Kim Byung-in for Exhuma – audio

Lee Mo-gae for 12.12: The Day – camera

Jung Yi-jin for Cobweb – art

Jin Jong Hyun for The Moon – VFX

Hwang Ho Kyun for 12.12: The Day – SFX makeup

Gucci Impact Award

“The Dream Songs”

“Greenhouse”

“The Hill of Secrets”

“Ms. Apocalypse”

“Citizen of a Kind”

Are you guys excited about the 2024 Baeksang Arts Awards? Let us know in the comments below who you think will win this year.

Also Read: Queen of Tears Episode 11 Preview: When, Where and How To Watch